Petrovich27 blogs

Par hokeju Latvijā un ne tikai

Grāmata: LATVIJAS HOKEJA IZLASE. SĀKUMS. 1932–1940

Posted by petrovich27 uz 2017/12/08

Dienas gaismu ieraudzījusi grāmata “Latvijas hokeja izlase. Sākums. 1932–1940“. Tas ir detalizēts stāsts par Latvijas hokeja izlases izveidi, par tās gaitām no pirmās spēles 1932. gadā līdz Latvijas okupācijai 1940. gadā, par Latvijas hokeja celmlaužiem un meistariem, par izlases dalībnieku, treneru un menedžeru likteņiem Otrā pasaules kara laikā un pēc tā.

Grāmata aptver 814 lappuses, tajā iekļauti vairāk nekā 300 melnbalti attēli. Grāmata iespiesta Jelgavas tipogrāfijā.

Kad attēlā uz grāmatas vāka redzamie hokejisti 1932. gada martā devās uz savu pirmo starptautisko turnīru, uz Eiropas čempionātu Berlīnē, diez vai viņi spēja iedomāties, ka reiz hokejs Latvijā kļūs par sporta veidu Nr. 1. Nez vai viņi varēja uzminēt, ka pasaules čempionātos mūsu valstsvienību pavadīs vesela līdzjutēju “armija”, bet mājās palikušie īkšķu turētāji būs skaitāmi desmitos tūkstošu. Taču bez viņiem, bez 30. gadu celmlaužiem, nav iedomājams hokejs mūsdienu Latvijā. Šī sporta veida saknes ir spēcīgas un tās ir stabils pamats vairākām hokejistu paaudzēm, kas te izaugušas. Šie vīri, kuri devās ledus laukumos ar dīvainām slidām, trūcīgu ekipējumu un apbrīnojamu mērķtiecību, piedzīvojot dažkārt graujošus zaudējumus un emocionālas uzvaras, ir pelnījuši, lai viņus atcerētos. Bez viņiem hokejs Latvijā būtu citāds un, visticamāk, tas nebūtu tādā līmenī, kādā ir pierasts to redzēt tagad,” uzskata grāmatas autors Andris Zeļenkovs.

Hokeja žurnālists Jānis Matulis:
Pavasaros visa Latvija slimo ar hokeju. Kad pasaules čempionātā spēlē mūsu izlase. Un jaunajiem faniem var likties, ka tas sācies tikai ar viņiem, nu labākajā gadījumā kaut kad 1992. gadā, kad Latvija tika atjaunota Starptautiskajā hokeja federācijā (IIHF). Taču Latvijai kā valstij un hokejam kā iemīļotam sporta veidam ir daudz dziļākas saknes. Par ko savā fundamentālajā pētījumā – grāmatā “Latvijas hokeja izlase. Sākums. 1932–1940” – mums stāsta Andris Zeļenkovs. 814 lappusēs, ar atsaucēm uz avotiem un fondiem, fotogrāfijām, Latvijas izlases spēlētāju un rīkotāju izvērstām biogrāfijām – nu Zeļenkova triju gadu darbs materializējies grāmatā. Varbūt pat tādā kā hokeja enciklopēdijā.

Nacionālās enciklopēdijas galvenais redaktors Dr. hist. Valters Ščerbinskis:
Andra Zeļenkova grāmatai piemīt būtiskas priekšrocības, kas raksturo labu lasāmvielu un izziņas avotu. Tā ir saturiski izsmeļoša, detaļās ārkārtīgi bagāta. Lasot grāmatu, rodas pārliecība, ka autors tiešām ir racis, cik vien dziļi bijis iespējams. Tas viss hokeja mīlētājiem tiek pasniegts baudāmā valodā. Tajā pašā laikā grāmatai ir loģiska struktūra; darbs veidots, domājot par lasītāju, kuram pāri par 800 lpp. izlasīt vienā rāvienā droši vien būs par grūtu, tāpēc varam to darīt no jebkuras vietas. Un, patiešām, izgaršot neatkarīgās Latvijas hokeja garšu. Nebūs pārspīlēts, ja teikšu, ka šī grāmata kvalitātes ziņā ir visu laiku Latvijas sporta vēstures pētījumu pašā augšgalā.

Vairāk informācijas:
http://hokeja-vesture.simplesite.com/

Viena atbilde uz “Grāmata: LATVIJAS HOKEJA IZLASE. SĀKUMS. 1932–1940”

  1. Jānis said

    Vairāk par hokeja vēsturi, tiešraidēm un likmēm totalizatorā šeit: http://spelmani.com/hokejs/

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: