Motivācija, prasme noskaņoties & savu sienu palīdzība. Dinamo gadījums
Posted by petrovich27 uz 2013/12/10
Visām KHL vienībām ir vērojami savi kritumi un kāpumi. Dažiem tie ir retāk vai īsāki, citiem klubiem – biežāk vai ilgāk. Rīgas Dinamo, protams, nav izņēmums. Pēc regulārās sezonas 35 spēlēm rīdzinieki ar 65 punktiem ierindojas 7. vietā visā līgā. Kādas likumsakarības saskatāmas Dinamo sniegumā, salīdzinot ar dažāda ranga klubiem?
Skaidrs, ka komandas “satiekas” dažādos krustpunktos – vieni uz viļņa, citi bedrē, dažiem ir pastiprināta motivācija, ceturtajiem tajā dienā paģiras vai vēlme nesaspringt. Tādēļ ir gadījumi, kad turnīra tabulas “pastarīši” uzvar līderus, bet teorētiski stiprākas komandas “bez ierunām” un pārliecinoši zaudē šķietami bezpersoniskiem kolektīviem.
Rīdziniekiem māju sienas nepalīdz?
Vēl viens būtisks elements ir spēles mājās un izbraukumā. Stāsta, ka savu māju sienas palīdzot. Var meklēt apstiprinājumu Rīgas Dinamo spēlēs, piemēram, pret “armijniekiem” – SKA un CSKA, pret kuriem izbraukumā paņemts pa vienam punktam, bet mājās – visi 3. Ja grib apliecināt māju sienu “vienaldzību”, tad, piemēram, no Astanas Baris divi punkti paņemti “jebkurā” laukumā. Tātad apgalvojumi atkarīgi no tā, kuru izņēmumu akcentē vai kuru likumsakarību ignorē. Labāk, protams, otrādi.
Ja skatās tīri shematiski, tad rīdziniekiem savs laukums palīdz mazāk nekā arēnas izbraukumā. KHL mājas spēļu tabulā rīdzinieki ar 32 punktiem 17 spēlēs ieņem 12. vietu, bet izbraukuma spēļu tabulā – augsto 4. vietu ar 33 punktiem 18 spēlēs. Varētu likties, ka Dinamo izbraukumā spēlē konkrēti labāk nekā savās mājās. Tomēr, ja rūpīgāk ieskatās skaitļos, tad tomēr māju sienās ir veicies nedaudz labāk – Rīgā ir ņemti 62,8% pieejamo punktu, bet izbraukumā 61,1%.
Bet. Nevar noliegt, ka Dinamo šosezon ir veiksmīgs kolektīvs kā mājās, tā izbraukumā. Ārpus mājām rīdzinieki realitātē arī ieņem 4. vietu. Labākas izbraukumā ir tikai 3 vienības – Astanas Baris (74,5% punktu), Maskavas Dinamo (68,4%), Sanktpēterburgas SKA (64,9%). Rīdziniekiem tie, kā jau minēts, ir 61,1%. Un “pie vainas” augstajai proporcijai nav kaut kādas sērijas pret Tālo Austrumu “atstumtajiem”; tur, starp citu, Rīgas Dinamo sakolekcionēja tikai 50% punktu.
Teorētiski un praktiski
Vēl viens situācijas izvērtēšanas elements ir motivācija, kas, jādomā, nav mazsvarīgs. Acīmredzot tas arī bijis viens no “nesošajiem” elementiem, piemēram, Dinamo “labajos” play off laikos, kad Gagarina kausa izcīņas pirmajās kārtās rīdzinieki “iznesa” zvaigžņoto SKA un arī Znaroka dinamiešus, kas tagad jau divas sezonas “okupējuši” Gagarina kausu.
Tā arī nākas, ka mājās par vienu no līgas labākajām aizsardzībām izslavētā Lokomotiv vienība tiek pieveikta ar pārliecinošu rezultātu, pēc tam Severstaļ (tagad 21. vietā) no Rīgas aizbrauc ar 3 punktiem, bet nākamajā spēlē rīdzinieki spēj samest līgas līderiem SKA vairāk, nekā tie spēj atspēlēties… Diez vai būs runa tikai par spēles zīmējumiem, sportisko formu, traumēto spēlētāju sarakstiem utt. Ir aizdomas, ka tieši motivācija ir viena no izšķirošajām komponentēm, kas nosaka komandu “neērtumu” kādam pretiniekam. Tieši tāpat kā šīs motivācijas trūkums vai novēlota atrašanās var padarīt “ērtāk” ņemamu…
Kopējais aprēķins liecina, ka lielāku punktu proporciju rīdzinieki spēj paņemt no komandām, kas ir KHL turnīra tabulas stiprākajā pusē – ieņem vietas no 1. līdz 14.-ajai. Vismaz šobrīd. No augšgala rīdzinieki ir pratuši paņemt 32 punktus no 51 iespējamā (jeb 62,8%), bet no komandām, kas “dzīvo” starp 15. un 28. vietu pat nedaudz mazāk – 61,1% (33 punkti no 54). It kā cipari ir stipri līdzīgi, un atstatums izskatās salīdzinoši pieticīgs. Taču teorētiski starpībai būtu jābūt, pirmkārt, pretējai un, otrkārt, lielākai. Jo, pēc idejas, sisties pret līderiem nav tas pats, kas pret “mazākajiem brāļiem”. Bet, acīmredzot, tas ir tikai teorētiski.
Pret visiem vienāda produktivitāte?
Pēc būtības secinājums ir tāds, ka “pa lielam” Rīgas Dinamo pret turnīra tabulas pirmo pusi spēlē tikpat produktīvi kā pret otro. No tā, savukārt, iespējamas divas pretējas interpretācijas, atkarībā no garastāvokļa un pārliecības. Pozitīvā – pret stiprākām komandām spēlējam tikpat ražīgi kā pret “otro plānu”. Kritiskā – pret otrās puses komandām nespējam “uzspiest” vairāk un saņemties konkrētāk, nekā pret augšgalu. Jāatkārtojas, ir taču atšķirība, spēlējot pret oligarh-klubiem un, piemēram, vienībām, kas cīnās ar finanšu grūtībām vai KHL-ā ir tikai, lai piedalītos un lielais hokejs atbrauktu arī uz Habarovsku, piemēram.
Ja vēl konkrētāk, tad vislabāko pienesumu (75%) rīdzinieki ir pratuši izspiest no 8. – 14. vietu komandām. No visām zemāk esošajām ir mazāk… Kas it kā nav loģiski. Savukārt, no 15. – 21. vietu ieņēmējiem ir paņemts tieši tikpat (51,9%), cik no līdervienībām… Protams, var pieņemt, ka sezonas turpinājums visu saliks pa vietām.
Tomēr “piezogas” secinājums, ka pret relatīvi stiprākām vienībām Rīgas Dinamo spēlē vai vismaz koncentrējas salīdzinoši veiksmīgāk nekā pret pārējām. Atliek jautājums – vai, nu, līgas varenie Rīgas “mazbudžeta organizāciju” īsti nenovērtē un joprojām gaida rīdzinieku “uzpumpētās muskulatūras” novājēšanu, vai arī – Arta Ābola trenētā vienība pret SKA un šīs sezonas hītu Baris noskaņojas daudz mērķtiecīgāk nekā pret divdesmitajām vietām. Tiesa, ir arī tādas vienības – Ak Bars, Salavat Julajev, ar kurām ir hroniski apgrūtināta spēlēšana un pret kurām dinamieši paliek bez punktiem, “motivējies kā gribi…”
Rīgas Dinamo iegūto un zaudēto punktu “bilance” pret dažāda “stipruma” KHL komandām 2013./2014. g. regulārajā sezonā (pēc komandas 35 spēlēm):
pretinieku „rangs” | sp. skaits (mājas – izbr.) | punktu bilance | % no visiem punktiem |
1.-7. vietu komandas* | 9 spēles (5 – 4) | 14:13 | 51.9% |
8.-14. vietu komandas | 8 spēles (3 – 5) | 18:6 | 75% |
15.-21. vietu komandas | 9 spēles (4 – 5) | 14:13 | 51.9% |
22.-28. vietu komandas | 9 spēles (4 – 5) | 19:8 | 70.4% |
– | |||
KOPĀ | 35 spēles (16 – 19) | 65:40 | 61.9% |
* Rīgas Dinamo ierindojas 7. vietā. Ieņemto vietu stāvoklis 2013. g. 10. decembrī, kad KHL oficiālās spēles nenorisinājās.
Plašākam skatam:
[Pirmais foto fiksēts Dinamo spēlē pret Lokomotiv 2013. gada 30. oktobrī; otrs – Dinamo spēlē pret SKA 2013. gada 26. oktobrī. Abu foto avots: Rīgas Dinamo oficiālais profils facebook.com lapā.]
This entry was posted on 2013/12/10 plkst. 22:47 and is filed under Dinamo Rīga, hokejs, KHL. Tagots: Astanas Baris, Baris, Dinamo izbraukums, Dinamo motivācija, Dinamo mājas spēles, Dinamo pret Baris, Dinamo pret CSKA, Dinamo pret Lokomotiv, Dinamo pret Severstaļ, Dinamo pret SKA, Dinamo pret stiprākiem, Dinamo pret vājākiem, izbraukuma spēles, izbraukums vs. mājas spēles, Maskavas Dinamo, motivācija, mājas spēles, Rīgas Dinamo pret Maskavas Dinamo, Sanktpēterburgas SKA, SKA. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, vai trackback from your own site.
Kaspars D. said
Lai vai kā, bet SKA ir Indraša klients!
petrovich27 said
Kaut kā tā. Indrašis pret SKA ir uzspēlējis 4 spēles, kurās ir salasījis 8 rezultativitātes punktus, t.sk. 6 vārtu guvumus…
Hurma said
baigais mājaudzētais loģikas pasniedzējs