Petrovich27 blogs

Par hokeju Latvijā un ne tikai

Posted by petrovich27 uz 2013/10/12

Ozolins_vs_Lokomotiv_tresa_PO_2011-03-12_Romualds_Vambuts_Sportacentrs_com_N2Kad Rīgas Dinamo KHL čempionāta kārtējā spēlē pret Salavat Julajev tiesneši jau no pirmās minūtes sāka dalīt noraidījumus un uzskatāmi demonstrēt, kurš šai spēlei noteiks ritmu, vērotāji nosmaidīja – tas taču līgas “zelta svilpe” Vjačeslavs Bulanovs. Kad spēles gaitā rīdziniekiem nācās divas minūtes sisties lielajā mazākumā 3-uz-5, Hosam tika piešķirts noraidījums 2+2 minūšu apmērā un 10 minūšu disciplinārsodu saņēma Sandis Ozoliņš, bargs un pikts bija palicis arī parasti savaldīgā un mierīgā dinamiešu trenera Arta Ābola vaigs. Aculiecinieki sprieda, ka tas taču Bulanovs, kurš NEKAD nav “mīlējis” Rīgas komandu un VIENMĒR to gremdējis. Kāda tad ir Vjačelsava Bulanova un Rīgas Dinamo kopējā “slimības vēsture”?

Iepriekšējo reizi Bulanovs Rīgas Dinamo spēli oficiālajā KHL čempionātā bija tiesājis tieši pirms gada – 2013. gada 9. oktobrī, kad Rīgas komanda spēlēja pret Minskas Dinamo un uzvarēja 2:1 papildlaikā. Šis gada pārrāvums ir diezgan neraksturīgs savstarpējo attiecību vēsturei. Pirms tam Vjačeslavs Bulanovs diezgan regulāri “apstāvēja” dinamiešu darbus uz KHL ledus. Piemēram, 2011./2012. g. sezona gaitā viņš bija galvenais tiesnesis 9 spēlēs ar Rīgas komandas dalību. Pirmā tikšanās uz KHL oficiālā ledus bija jau līgas pirmās sezonas sākumā – 2008. gada 14. septembrī Rīgā, kad dinamieši ar 2:0 uzveica Maskavas apgabala Atlant vienību. Kopumā Bulanovs kā galvenais tiesnesis ir uzraudzījis Rīgas Dinamo 24 spēles oficiālajā KHL čempionātā. 11 spēlēs no tām uzvarēja rīdzinieki. Četrās spēlēs Vjačeslavs Bulanovs bija vienīgais galvenais tiesnesis bez pārinieka, un 3 spēlēs no tām uzvarēja Rīgas Dinamo.

Kritiskie saskares punkti

Pirmajās divās sezonās bija pāris diskutablas spēles, kurās “krīt acīs” soda minūšu disproporcija. 2008. gada 27. oktobrī, kad Dinamo aizvadīja vienu no divām mājas spēlēm Espo (Somijā), rīdzinieki ar 0:6 piekāpās Toljati Lada komandai. Tajā spēlē Pjotra Vorobjova trenētie “žiguļi” (apzīmējums no galvenā atbalstītāja – autokoncerna) saņēma 8 soda minūtes, bet rīdzinieki – 30, ieskaitot 10 minūšu disciplinārsodu Ronaldam Petrovickim 59. minūtē. Četrus vārtu guvumus Lada bija sastrādājusi vairākumā.

Otra “no ainavas krītoša” spēle ar Dinamo un Bulanova līdzdalību fiksēta otrajā sezonā – 2009. gada 1. novembrī Minskā, kur Rīgas komanda zaudēja 1:2 papildlaikā. It kā jau nekā dramatiska, tikai uzmanību vieš soda minūšu atšķirība. Tajā spēlē Minskas Dinamo kontā 4 soda minūtes, bet rīdziniekiem – 47… Ieskaitot 20 minūšu disciplinārsodu Robertam Petrovickim (iepriekšminētā brālim) un 10 minūšu – Sandim Ozoliņam.

Konkrētākās “domstarpības” starp Dinamo un Vjačeslavu Bulanovu bija KHL trešajā sezonā – 2011. gada 8. janvārī Mitiščos. Šajā spēlē Atlant saņēma 8 minūtes, bet dinamieši – 90 minūtes! Lielāko daļu – 70 minūtes – veidoja disciplinārsodi, kurus iedalīja par “taisnības meklēšanu” un neapmierinātību ar tienešu lēmumiem. “Strīpainie” izteiksmīgi ierādīja vietu visiem, kas iebilda, – Jānim Spruktam 30 minūtes, Laurim Dārziņam 40 minūtes. To spēli dinamieši mēģināja “izvikt” arī bez nosauktajiem uzbrukuma līderiem, bet zaudēja spēli kārtējā mazākumā – 3:4 papildlaikā. Par Vjačeslava Bulanova un Konstantina Oļeņina tiesāšanas konsekvenci šajā spēlē tika bubināts ilgāk nekā citas reizes.

Bet… Vjačeslavs Bulanovs ir atzītākais KHL tiesnesis, viņam pieder 3 gadu (no 5) balvas “Zelta svilpe”, ko piešķir labākajam tiesnesim. Bulanovs svilpīti saņēma 2009., 2010., 2012. gados. Pārējo divu gadu “zelta svilpes” (2011., 2013.) ir pasniegtas mūsējam – Eduardam Odiņam. Starp citu, Bulanovam “zelta svilpe” trīs reizes pasniegta vēl pirms KHL izveides Krievijas Superlīgas čempionāta ietvaros – 2005., 2006., 2007. gadā. Pietiekami iespaidīga bagāža, lai būtu autoritāte arī gadījumos, kas diskutabli.

Paranoja?

Bet vai ir reāls pamats rīdzinieku vajāšanas mānijai attiecībā uz Bulanovu? Tiesnešu veikumu no spēļu ierakstiem vai vērojot “apputējušus” protokolus novērtēt ir stipri sarežģīti. Ja laukuma spēlētājiem ir virkne statistikas parametru, kuros var salīdzināties un atrast nepilnības, tad attiecība uz tienešu varējumu jāmeklē “starp rindām”. Dažkārt var notvert kādu acīmredzamu mirkli, kad sods nav sekojis vai tieši pretēji – bijis “bez nekā”. Taču statistiski saskatīt kādas tiesāšanas nepilnības vai “netaisnīgas” likumsakarības ir tuvu tam, ka neiespējami. Bet ja pamēģina?

Redzamākie atskaites punkti tiesnešu “speciālai attieksmei” atrodami, salīdzinot konkrētās komandas sniegumu visā sezonā ar konkrētā tiesneša laikā demonstrēto – uzvaras pret zaudējumiem, soda minūtes pašiem un pretiniekiem. Kategorisku vērtējumu “nojauc” apstāklis, ka lielākajā daļā spēļu visu sezonu summā ir divi galvenie tiesneši, kuri savstarpēji rotē. Tātad – līdzatbildīgi. Tāpat arī pretinieki un situācijas dažādas. Un, ja sezonā ir bijušas dažas salīdzināmas spēles, tad lielāks ir izņēmuma koeficients.

Skaidrs, ka ir saskatāmas dažas epizodes, kurās Bulanova tiesātajās spēlēs dinamieši saņēmuši stipri vairāk soda minūšu nekā vidēji konkrētajā sezonā. Taču kopumā 12 spēlēs (no 24) rīdziniekiem noraidījumu ir bijis vairāk nekā pretiniekiem. Tikai trešdaļā Vjačeslava Bulanova tiesāto spēļu (8 no 24) Rīgas Dinamo komanda saņēmusi vairāk soda minūšu nekā vidēji spēlē attiecīgajā regulārajā sezonā vai izslēgšanas spēlēs.

Arī uzvarēto un zaudēto spēļu proporcija nav kliedzoša un nenorāda uz īpašām kaislībām. Dinamo uzvarējuši pamatlaikā 9 spēlēs, zaudējuši “tīrajā” laikā 11 reizes. Bet papildlaika un pēcspēles uzvaru un zaudējumu apjoms vienāds – pa vienai spēlei.

Otrs virziens – palūkoties kā, piemēram, soda minūtes pelnījuši Dinamo pretinieki Vjačeslava Bulanova pieskatītajās spēlēs. Arī attiecībā uz Dinamo sāncenšiem “zelta svilpes” īpašnieks ir bijis salīdzinoši iecietīgs – tikai 7 spēlēs tie saņēmuši vairāk soda minūšu nekā vidēji sezonā. Varētu atrast “caurumu”, norādot, ka 17 spēlēs Dinamo pretinieki saņēma mazāk soda minūšu nekā vidēji konkrētajā sezonā. Tomēr “uzbrauciens” jāatceļ, jo arī rīdzinieki Bulanova tiesātajās 16 spēlēs saņēmuši mazāk soda minūšu nekā vidēji sezonā sastrādā.

Vienīgo šauro vietu kopainā varētu piemeklēt jau apskatītajā attiecību vēsturē, kur rīdzinieki ražoja disciplinārsodus. Tomēr skatot skaitļus kopsakarībās, rodas secinājums, ka Bulanova kaisle ir nevis darīt pāri rīdziniekiem, bet būt galvenajam – diriģēt spēli bez iebildumiem no malas. Iespējams, pat būt spēles pirmajai zvaigznei. Tāpat der atcerēties, ka situācija ar apzīmējumu “mūsējos sit!” ir emocionāla padarīšana. Šad tad “savējiem” patīk nepamanīt savu mīluļu pārkāpumus, bet toties – tiek skaidri saskatīti pretinieku nedarbi. Arī tad, ja tādu nav. Savukārt epizodes, kurās tiesneši bijuši labvēlīgi, ātri aizmirstas…

Summējot. Vjačeslava Bulanova “sadarbībā” ar Dinamo ir atrodamas dažas spēles, kurās jautājumu ir vairāk nekā atbilžu. Bet kopumā Bulanova “pieskatītās” spēles Rīgas Dinamo vienībai ir bijušas salīdzinoši veiksmīgas. Protams, pretinieki un sezonas ir dažādas. Skaidrs, ka tiesneši kļūdās tieši tāpat kā uzbrucēji, aizsargi, vārtsargi. Bet viņi un arī viņu kļūdas ir spēles sastāvdaļa.

Jā, un Bulanova speciālai kaislībai ar apzīmējumiem NEKAD un VIENMĒR attiecībā uz Rīgas Dinamo pierādījumus atrast neizdodas…

Rīgas Dinamo oficiālās KHL spēles, kuras tiesājis Vjačeslavs Bulanovs:

datums pretinieki rezultāts soda min. DR vs. DR vid. pretin. vid.
2013-10-09 Salavat Julajev 2:5 24 vs. 12 13:42 11:46

* DR vid. = Rīgas Dinamo soda minūtes vidēji spēlē attiecīgajā sezonā; pretin. vid. = attiecīgās spēles Dinamo pretinieku soda minūtes vidēji spēlē attiecīgajā sezonā.

[Foto fiksēts Rīgas Dinamo spēlē pret Lokomotiv 2011. gada 12. martā; foto autors: Romualds Vambuts, Sportacentrs.com.]

2 Atbildes to “Vai tiesnesis “noraka” spēli? Rīgas Dinamo un Vjačeslava Bulanova attiecību vēsture”

1. WT said

Ja pareizi atminu, spēle ar Atlant bija pēc tās spēles ar AkBars, kur mums spēles beigās neieskaitīja vārtu guvumu un AkBars uzreiz iemeta un vinnēja. Toreiz RD uzrakstīja protestu par tiesnešu darbību. Nākamajā spēlē Bulanovs “atrada” mums pārkāpumus visur, kur paskatījās… neizzīda no pirksta, tomēr neko neatstāja neievērotu.

2. Sveiks WT.

Starp tām spēlēm bija lielāka laika starpība. Pret Ak Bars spēlēja 12. decembrī (2010.). Tad 57. minūtē neieskaitīja M.Rēdliha vārtu guvumu, bet 58. minūtē Ak Bars izvirzījās vadībā ar 2:1.