Petrovich27 blogs

Par hokeju Latvijā un ne tikai

būt vārtsargam Somijā. Jää-Ahmat U18 vārtsargs Konstantīns Šipunovs

Posted by petrovich27 uz 2011/06/01

TUVPLĀNĀ: Konstantīns Šipunovs

Somijas hokeja skola un saimniecība regulāri atgādina, ka ir viena no labākajām Eiropā un arī pasaulē kopumā. runa ir ne tikai par izlases sniegumu vai par Somijas “kadru fabrikas” pienesumu pasaules līgās – trīs desmiti vīru pietiek NHL-am, padsmit – KHL-am, vairāk nekā 30 Somijas hokejistu uzspēlē Zviedrijas Elitserien utt. arī pašas Somijas hokeja saimniecība ir diezgan ietilpīga – nepietrūkst līgu ne pieaugušo, ne junioru, ne jauniešu komandām. Somijas hokeja piramīdas sakārtotība un ietilpība vilina arī Latvijas hokejistus, kuru Somijā aizvadītajā sezonā (2010./2011.) netrūka.

vārtsargs Konstantīns Šipunovs Somijas otrās stiprākās U-18 līgas virzienā devās jau 16 gadu vecumā. pa divām sezonām Somijas jauniešu hokeja drēbe ir iepazīta, un ir doma turpināt savas gaitas Somijā.

Konstantīns Šipunovs par sezonām Latvijā, par pārcelšanos uz Somiju, par Somijas hokeja atšķirībām un īpatnībām, par savu sniegumu Somijas  Jr. B I-divisioona komandās, par savien nākotnes plāniem.

izziņai: Konstantīns Šipunovs

 • dzimis 1993. gada 15. jūnijā
 • ampluā: vārtsargs
 • “figūra”: 185 cm; 85 kg
 • 2010./2011. g. sezonā Jää-Ahmat U18 sastāvā Somijas Jr. B I-divisioona (Somijas 2.-ā stiprākā U-18 līga), kā arī Jää-Ahmat U20 sastāvā Somijas Jr. A II-divisioona (Somijas 3.-ā stiprākā U-20 līga)
 • iepriekšējās sezonas: Karhu-Kissat U18, HK Ogre 92, Sāga 91
 • pirmais treneris: Sergejs Ņekrasovs

JAUTĀJUMI / ATBILDES 

jautājums: savulaik, 2006./2007. gada sezonā pārstāvēji Sāga 91 komandu turnīrā “zem” nosaukuma BJHL (Baltic Junior Hockey League), kas vienoja Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Somijas, Krievijas, Baltkrievijas, Ukrainas komandas. kas bija šis čempionāts? kā novērtē šī čempionāta līmeni un šajā čempionātā gūto pieredzi?

Konstantīns Šipunovs: Tagad, pēc 4 gadiem, grūti runāt par to periodu, jo tas nav palicis atmiņā. Varu teikt, ka tas bija diezgan spēcīgs čempionāts, kur bija iespējams pamēroties spēkiem ar citu valstu komandām. Protams, tolaik iegūtā pieredze ir ļoti vērtīga un lietderīga.

jautājums: Tevis pārstāvētā Sāga 91 šajā čempionātā startēja U-16 grupā un Tev sanāca spēlēt pie 2 gadus vecākiem puišiem. tas bija vērtīgi – jau tik laicīgi “pieslēgties” vecākiem spēlētājiem? kāpēc vērtīgi vai nevērtīgi?

Protams, vērtīgi. Spēlēt pie 91. gada – tas nozīmē spēlēt ar stiprākiem sāncenšiem: cits ātrums, metieni. Tādos apstākļos pats progresē daudz ātrāk.

jautājums: 2008./2009. gada sezonā biji fiksēts HK Ogre 92 komandā, kas Latvijas bērnu un jaunatnes čempionātā piedalījās U-17 grupā – tātad atkal pie vecēkiem, šoreiz 1 gadu. kā vērtē savu Latvijas U komandās gūto pieredzi?

Patiesībā grūti ieskaitīt to sezonu savā aktīvā. Cik es atceros, tajā čempionātā piedalījās 6 komandas. Spēļu bija maz. Tā kā es nebaudīju treneru uzticību, esmu nospēlējis tikai trešdaļu no visām spēlēm. Tāpēc uzskatu 2008./2009. gada sezonu par neveiksmīgu.

jautājums: kādēļ pēc HK Ogre 92 nolēmi pārcelties uz ārzemēm, izbaudot leģionāra gaitas?

Man bija skaidrs, ka augt profesionāli, dzīvojot Latvijā, ļoti sarežģīti. Un, kad vārtsargu nometnē Somijā man tika piedāvāts izmēģināt roku šīs valsts čempionātā, es piekritu.

jautājums: kāpēc tika izvēlēta Somija un cik sarežģīti bija nokļūt Somijas hokeja saimniecībā?

Somijā dzīvo mani radi, un viņi man ļoti palīdzēja: sazinājās ar dažām komandām, kuras mani uzaicināja uz try-out. Tā, galu galā, es biju nokļuvis Karhu-Kissat komandā.

jautājums: savu pirmo Somijas sezonu (2009./2010.) aizvadīji Somijas U-18 otrās stiprākās līgas (Jr. B I-divisioona) komandā – Helsinku Karhu-Kissat U18, konkurējot ar gadu vecākiem – 1992. gadā dzimušajiem vārtsargiem. kā pats vērtē šo sezonu, savu sniegumu?

Tomēr tā bija pirmā sezona šajā valstī, pirmais gads ārzemēs. Gāja grūti kā hokeja, tā arī sadzīves apstākļu ziņā. Jā, esmu dabūjis spēles laiku, bet ne tik daudz, kā gribētos. Gan treneri gaidīja no manis vairāk, gan es pats gaidīju.

jautājums: kas bija visgrūtāk, adaptējoties no Latvijā spēlētā jauniešu hokeja uz Somijas čempionātu?

Laikam, spēlētāju un treneru mentalitāte. Var teikt, ka arī spēles stils. Somijā ir nedaudz mazāki ledus laukumi. Un vispār tur spēlē savādāk – vienkāršāk. Viņu spēles stils ir tuvāk Ziemeļamerikas stilam.

jautājums: kā Tev veicās ar sadzīves, izglītības lietu nokārtošanu? vai nepieciešamas būtiskas investīcijas? vai arī klubs sedza daļu no izdevumiem?

Pa cik Helsinkos dzīvo mani radi, nekādu problēmu man nebija: dzīvoju pie viņiem un mācījos krievu skolā. Klubs nebija sedzis nekādus izdevumus, bet dzīve Somijā nav lēta; tāpēc, protams, bija nepieciešamas zināmas investīcijas.

jautājums: cik saprotams, tad pēc 2009./2010. g. sezonas Karhu-Kissat U18 zaudēja vietu Jr. B I-divisioona un pārcēlās uz Jr. B II-divisioona – trešo stiprāko līgu. kādēļ tas notika? komanda bija būtiski vājāka par citām līgā?

Uz to brīdi es tur jau nespēlēju, bet zinu, ka daudz labo spēlētāju pārgāja no turienes uz stiprākajām komandām.

jautājums: jaunajā (2010./2011. g.) sezonā pārcēlies uz Jr. B I-divisioona līgas komandu Jää-Ahmat U18 (Hyvinkään Jää-Ahmat U18) relatīvi netālu Somijas dienvidos Hyvinkää pilsētā. kādēļ notika šī klubu maiņa?

Sezona Karhu-Kissat komandā nebija visveiksmīgākā, tāpēc man vienkārši nācās aiziet no turienes. Bet man paveicās nokļūt Ahmat komandā.

jautājums: kas jaunajā klubā kļuva savādāk nekā Helsinku komandā? vairāk spēles laika, citi izaicinājumi?

Mani paņēma par pamatvārtsargu, man ļoti daudz uzticējās un atbilstoši bija pietiekoši spēles laika.

jautājums: Jää-Ahmat U18 komandai 2010. gada rudenī bija jāpārvar dažādas kvalifikācijas kārtas. vienā no posmiem (B-nuorten I-divisioonan aluekarsinta, lohko 1; septembrī – oktobrī) 3 vārtsargu konkurencē saņēmi visvairāk spēles laika (300:00 = 5 spēles; no 10) un uzrādīji labu statistiku – GAA 1.20 un 96.39% atvairītu metienu. arī nākamajā posmā (B-nuorten I-divisioonan ristiinkarsintaottelut; oktobrī), kurā komandai bija tikai 3 spēles, biji “pirmais vārtsargs” – 2 spēlēs (120:00) GAA 2.00 un 93,65% atvairītu metienu. tomēr “pamatčempionātā” (novembris – marts) statistika bija vairs ne tik laba. vai tas nozīmē, ka Jr. B I-divisioona čempionāta līmenis ir būtiski augstāks par kvalifikācijas spēlēm? vai arī ir citi iemesli?

Principā, jā. Tā sanāca, ka mēs [Jää-Ahmat U18] nebūt nebijām visstiprākā komanda 1. divizionā, kur bez mums spēlēja komandas, kas zaudējušās kvalifikāciju uz SM līgu [Jr. B SM-sarja = Somijas stiprākā U-18 līga]. Un, laikam, spēles par tiesībām spēlēt 1. divizionā bija svarīgākas, nekā pašas spēles 1. divizionā.

jautājums: spēlējot kvalifikācijas kārtas, varēji novērtēt arī Somijas trešās stiprākās U-18 līgas (Jr. B II-divisioona) stiprāko komandu līmeni. cik ļoti tas ir atšķirīgs no Jr. B I-divisioona?

Varu teikt, ka liela atšķirība starp pirmo un pēdējo komandu 1. divizionā, bet, salīdzinot ar 2. divizionu – jo vairāk. Un, pirmkārt, man liekas, atšķirība ir motivācijas līmenī.

jautājums: Jr. B I-divisioona pamatčempionāta” gaitā komandas vārtus sargāji 12 no 26 spēlēm. pēc spēles laika, 3 vārtsargu konurencē biji ar lielāko spēles laiku – 671:23; pārējiem diviem – pa 9 spēlēm un virs 425-456 minūtes spēles laika. tomēr abiem konkurentiem bija labāka statistika; Tev – GAA 6.70 un 84,08% atvairītu metienu. vai treneri Tev pietiekoši uzticējās? vai komandā bija posmi, kad juties kā pirmais vārtsargs?

Kā jau minēju, es biju pamatvārtsargs un treneri man pietiekoši uzticējās, kaut ne vienmēr izdevās attaisnot šo uzticību.

jautājums: “pamatčempionātā” 14 komandu konkurencē Tava komanda Jää-Ahmat U18 ierindojās 12. vietā. kā komandas vadība novērtēja vienības sniegumu? kā pats vērtē?

Vadībai bija skaidrs, ka mēs nebūt neesam 1. diviziona favorīti, tādēļ galvenais uzdevums bija vinnēt kvalifikāciju un nokļūt 1.divizionā.Tas tika panākts. Bet es personīgi neesmu apmierināts ar rezultātu. Uzskatu, ka mēs varētu pacīnīties par vietu sešiniekā, bet atšķirība komandu līmenī nav ļāvusi mums to izdarīt.

jautājums: ja Tev būtu jāsalīdzina Somijas Jr. B I-divisioona līmenis ar Latvijas “U” līgām, kādas ir būtiskākās atšķirības Tev kā vārtsargam?

Viennozīmīgi vairāk metienu. Cits spēles zīmējums. Cita treneru uzvedība; piemēram, mani varēja nemainīt pat, ja es ielaidu 9 ripas.

jautājums: nākamsezon (2011./2012.) jau būsi par vecu Somijas Junior B (U-18) līmenim. vai pastāv doma palikt Somijā kādā Junior A (U-20/21) līmeņa komandā?

Jā, protams, es par to domāju. Aprīlī bija try-out daudzās komandās, un man jau ir daži interesanti piedāvājumi.

jautājums: kādi ir Tavi ilgtermiņa plāni, 3-5 gadu griezumā, attiecībā uz hokeju?

Pagaidām domāju palikt Somijā. Būtu vareni spēlēt SM līgas komandā. Arī ir vēlme izmēģināt roku Krievijā, piemēram, MHL. Man liekas, tur ir pavisam cits hokejs.

[piebilde: Jr. A SM-liiga = Somijas stiprākā U-20 līga.]

lai veicas!

[fotoattēli no Konstantīna Šipunova personīgā arhīva.] 

lasāmvielai & izziņām:

 • Konstantīna Šipunova statistikas kopsavilkumi – eliteprospects.com, lhf.lv
 • Somijas Jr. B I-divisioona aktuālā statistika – finhockey.fi
 • Jää-Ahmat U18 spēlētāju statistika 2010./2011. g. sezonas “kvalifikācijās” – finfockey.fi (viens posms; otrs posms)
 • Jää-Ahmat U20 spēlētāju statistika Somijas Jr. A II-divisioona 2010./2011. – finhockey.fi
 • Jää-Ahmat kluba web lapa – ahmat.eu
 • Karhu-Kissat kluba mājaslapa – karhu-kissat.sporttisaitti.com
 • BJHL (Baltic Junior Hockey League) statistikas “uzskaites” (ir nepilnības) – alh.lv

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: