Petrovich27 blogs

Par hokeju Latvijā un ne tikai

kāpēc hokejisti spēlē Latvijas izlasē?

Posted by petrovich27 uz 2011/03/29

katru pavasari, kad sākas Latvijas izlases komplektēšanās pirms pasaules čempionāta, tiek ražoti un tiražēti vairāk vai mazāk paplašināti spriedelējumi par to, kuram izlasē “būs būt”, kuru izlasē nevajadzētu un kurš nepelnīti aizmirsts. tāpat, ne vienmēr visi gribētie vai šķietami gribētie ir varējuši izlasei pievienoties. dažkārt, no izlases gājuši prom; daži pat atkārtoti un vairākas sezonas. citkārt, daži izlases spēlētāji & treneri tika “skaļām mutēm” atlaisti vai arī paši savā starpā “cepās”, tādā veidā atgādinot, ka Latvijas izlase nav “pārkomanda”, uz kuru iekšējā saskaņa vai nesaskaņas, kā arī citas “parastai” komandai raksturīgas iekšlietas, neattiecas. izrādās – attiecas… lielāka vai mazāka izmēra “ņemšanās” ir bijusi katru pavasari, kopš Latvijas izlase piedalās pasaules čempionātā.

vēl piebilde – līdzjutējiem un/vai tādiem, kuri sevi par tādiem sauc, “antivaroņi” ir bijuši nepieciešami tikpat daudz, ja ne vairāk, kā varoņi. tie pamatsastāvam iecerētie hokejisti, kas dažādu iemeslu dēļ nav piedalījušies izlasē, ir šķiroti nodevējos, dzērājos un nevarētājos. savukārt, ja izlases sniegums ir bijis attālināts no attiecīgo “līdzjutēju” izpratnes par hokeju kā sporta veidu, tad tika atrasti vismaz daži vainīgie, kuri čempionāta gaitā vai noslēgumā tiek ierakstīti kategorijās “kādu mārrutku pēc izlasē līda”, “tas taču trāpīt nevar” u.tml.

šosezon “intrigu” veido virkne argumentu, kur dūmus ir laidušas, kā parasti, visas iesaistītās puses – spēlētāji, federācija un, protams, žurnālisti, kuri labprāt pagatavo dažādas “ēdienu porcijas”, labi zinādami, kas viņu patērētājiem garšo. intridziņas! par to, kā federācija negrib labi maksāt, kā spēlētāji nepamatoti daudz naudas prasa, kā vieni apvainojušies uz play off “ienaidnieku” Znaroku, kā Znaroks nenovērtē citus, kā trenerus vajadzētu un nevajadzētu mainīt, kā Dinamo sezona morāli iztukšo Latvijas hokeju… ēdienkarte un garšvielas katrai gaumei.

jā, un vēl ik pa sezonai klejo apdrošināšanas rēgs. acīmredzot, LHF amatpersonāži dažādos laikos, “taupīgi saimnieki” būdami, lieku latu pietur “nopietnākām” vajadzībām. taču apdrošināšanai jābūt pašsaprotamai lietai, atceroties, ka hokejists ir pats sev darbarīks, ar kuru tiek pelnīta maize.

iemesli, kādēļ hokejisti spēlē Latvijas izlasē?

1. patriotisms (nejaukt ar urrā-patriotismu). vēsturiski dažādiem hokejistiem atšķirīgā padziļinātībā – no nacionālas Latvijas patriotismam līdz Latvijas “kā vietas” patriotismam ar apzīmējumu “savējos nepametu”. īpaši vienojošs “vēsturiskās” uzvarās pret Krievijas izlasi, par pēdējo “biļeti” uz olimpiskajām spēlēm. periodiski ir bijis vienojošs pat skarbākajām izlases sejām, pār kurām ritējusi uzvaras prieka asara.

2. “veco” cīņubiedru atkalredzēšanās. ar superkomandas startu KHL-ā 2008. gada rudenī aktualitāti zināmā mērā zaudējis apstāklis, bet savulaik – pēcpadomju pēcDinamo un pēcPārdaugavas laikos – bija ļoti būtisks faktors. dažkārt ar pozitīvu iznākumu, dažkārt – ne pārāk…

3. prestižs. atrašanās pasaules stiprāko hokejistu lokā – gan pasaules čempionātos, gan vēl vairāk – olimpiskajās spēlēs. pasaules hokeja elitē ļoti daudziem hokeja lielvalstu talantīgiem un meistarīgiem spēlētājiem ieeja ir slēgta, jo izlases sastāvs ir limitēts. olimpiāde un, mazākā mērā, pasaules čempionāts simbolizē piederību elitei. ja daži spēlētāji nevar īsti “uzspīdēt” savās pamatdarbavietās, tad te paverās iespēja. turklāt nūjas tiek krustotas ar pasaules stiprāko līgu večiem, kas sēž uz tiem pašiem soliem, guļ tepat aiz sienas un ir tādi paši. atsevišķos gadījumos – pašapziņai varētu nebūt mazsvarīgi.

4. atrādīšanās. daļai spēlētāju – gan jauno, gan “veco” – dalība pasaules čempionātā, kas faktiski noslēdz sezonu, ir labs veids “pievienot” argumentus potenciālajās sarunās par jaunu līgumu. jaunie var atrādīties plašākā lokā, ielikt “ķeksīti” savā biogrāfijā un, iespējams, pirmo reizi uzspēlēt tik augstā līmenī. savukārt, “veco” sniegums dod iespēju parādīt, ka “pulveris vēl ir sauss”, un uz pārrunām par līgumu doties paceltu galvu.

5. sevis uzturēšana formā. šis faktors vairāk attiecas uz sezonas “logiem” ar tajos paredzētajiem kvalifikācijas vai citādiem turnīriem, bet tomēr nereti uz izlases treniņnometni un arī dalību pasaules čempionātā. izlase nav sliktākā vieta un kompānija, kur profesionālam sportistam uzturēt sevi vajadzīgajā kondīcijā.

6. prēmijas. laiku pa laikam naudas faktors ir bijis ļoti pat svarīgs. iespējams, vairāk laikos, kad izlases hokejisti ne pārāk labi varēja nopelnīt savos klubos, tad izlase bija iespēja pagarināt savu atalgota sportista sezonu un ienākumus. neaizmirsīsim, ka izlases amatpersonas, ieskaitot trenerus, saņem zināmu atalgojumu. nav tā, ka viss, kas notiek Latvijas izlases vārdā, ir absolūti “uz sabiedriskiem pamatiem”. protams, daļa izlasei tuvu esošu amatpersonu un darbinieku izlasē nemeklē “naudas bedri”, taču pat ezim ir skaidrs, ka profesionāļi par profesionāli veiktu darbu jāalgo. nevienam taču nav radies jautājums – kāpēc būtu jāmaksā dakteriem vai par biļetēm lidojumam uz čempionātu? arī sportistiem ir nepieciešama sava “dienas nauda”. parastais jautājums: kāpēc, lai LHF nopelnītā nauda nenonāktu līdz hokejistiem?

kāpēc nepiedalās izlasē?

visos laikos katram izlases dalībniekam ir bijusi sava augstāk uzskaitīto faktoru kombinācija, kas sastāvēja vai sastāv no viena vai vairākiem argumentiem, kāpēc viņš pavasara čempionātā, olimpiādē vai starpsezonā ir Latvijas krāsās tērpies. taču ne vienmēr šie iemesli spēj atsvērt tādas elementāras lietas kā veselība, fiziskā un/vai emocionālā gatavība un personīgā dzīve. nevienam iekšā tā īsti “neielīdīsi”… ja nepieciešams – var atrast un izdomāt attaisnojumus jebkādus, bet vai vienmēr ir nepieciešami argumenti?

pirms 2011. gada pasaules čempionāta Bratislavā “atkritējos” tiek ierakstīti tādi uzvārdi kā Sprukts, Galviņš, Laviņš, Dārziņš, Karsums, Ņiživijs… kaut arī vēl par dažu spēlētāju nebūšanu ierindā drošu ziņu nav. prasīgais “līdzjutējs” zina secināt un spriest – viens gribot vairāk naudas, cits apvainojies, trešais nesteidzas ārstēt traumu… un kāds vēl pamanās šos vīrus nodēvēt par “nodevējiem”. šos pašus, kuri citkārt nečīkstēdami ir vilkuši pajūgu, ir priecējuši līdzjutēju aci un sirdi ar atdevi laukumā un rezultātu uz tablo. lai arī kāds būtu iemesls, Latvijas izlases kandidātos ir pieauguši “puiki”, kas saprot, ko var un ko nevar. vēl der atcerēties tādu jēdzienus kā “brīva griba” un “izvēle”. un cienīt tos, kas atļaujas to pateikt skaidri.

izlase nebeidzas

nu jau kādu laiku izlasē nespēlē ne Irbe, ne Ozoliņš, ne citi bijušie hokejisti vai arī esošie, kas it kā varētu. ar viņu nespēlēšanu izlase nebeidzas. norisinās apasiņošanas process, kuram nevajadzētu būt traģēdijai, bet nākotnē vērstam procesam. “sapņu sastāvi” tāpēc arī ir sapņu, ka ar realitāti biežāk nesakrīt nekā sakrīt. der arī atcerēties, ka dažu valstu dream team nereti paklūp ļoti sāpīgi. un pēc tam “paaudžu maiņu” pieprasa tie paši, kas nozākā hokejistus, ja tie atsakās būt izlases sastāvā.

tikmēr Latvijas izlases treniņnometne savā nodabā strādā un uz pārbaudes spēlēm sūta pārbaudāmu, testējamu sastāvu, no kura visiem ir iespēja pacīnīties par vietu pamat-izlases pamatsastāvā pasaules čempionātā. tā kā virkne līdzšinējo pamatsastāva vīru šajā pasaules čempionātā izlasei nepalīdzēs, tad šoreiz vakances, uz kurām konkurēt, ir vairāk nekā citkārt.

LHF nosauktais Latvijas izlases sastāvs pārbaudes spēlēm pret Zviedrijas izlasi 2011. g. 30. martā un 1. aprīlī, Euro Hockey Challenge izspēles ietvaros (nosaukts 2011-03-28; nejaukt ar EIHC = Euro Ice Hockey Chellenge turnīru):

spēlētāji dz.g. klubs 2010./2011. līga
  UZBRUCĒJI      
U Armands Bērziņš 1983. HPK (Hämeenlinna) SM-liiga (Somijas 1.)
U Roberts Bukarts 1990. Dinamo (Rīga) KHL
      HK Rīga MHL
U Mārtiņš Cipulis 1980. Amur (Habarovska) KHL
U Andris Džeriņš 1988. Dinamo (Rīga) KHL
U Roberts Jekimovs 1989. Jokipojat (Joensuu) Mestis (Somijas 2.)
U Ronalds Ķēniņš 1991. GC Küsnacht Lions NLB (Šveices 2.);
      GCK Lions U20 Elite Jr. A (Šveices Jun. 1.)
U Gints Meija 1987. Dinamo (Rīga) KHL
      Liepājas Metalurgs Baltkr. ekstralīga
U Vitālijs Pavlovs 1989. Liepājas Metalurgs Baltkr. ekstralīga
      Liepājas Metalurgs-2 Latvijas Virslīga
U Sergejs Pečura 1987. Kriļja Sovetov (Maskava) VHL (Krievijas 2.)
U Kaspars Saulietis 1987. HPK (Hämeenlinna) SM-liiga (Somijas 1.)
U Juris Štāls 1982. Dinamo (Rīga) KHL
      Liepājas Metalurgs Baltkr. ekstralīga
U Raimonds Vilkoits 1990. HK Rīga MHL
      Dinamo (Rīga) KHL
  AIZSARGI      
A Jānis Andersons 1986. Dinamo (Rīga) KHL
      Liepājas Metalurgs Baltkr. ekstralīga
A Oskars Cibuļskis 1988. Dinamo (Rīga) KHL
A Alberts Iliško 1990. Nynäshamns IF Division 1 (Zviedrijas 3.)
      Nynäshamns IF J20 J20 Elit (Zviedrijas U-20 2.)
A Mārtiņš Jakovļevs 1991. HK Rīga MHL
A Māris Jass 1985. Ņeftehimik KHL
      HK 36 Skalica Slovnaft Extraliga (Slovak. 1.)
A Mārtiņš Porejs 1991. HK Rīga MHL
A Georgijs Pujacs 1981. Sibir KHL
A Kristaps Sotnieks 1987. Dinamo (Rīga) KHL
  VĀRTSARGI      
V Edgars Lūsiņš 1984. Dinamo (Rīga) KHL
V Edgars Masaļskis 1980. Jugra (Hantimansijska) KHL
         

P.S. dažas dienas iepriekš (22. martā) pārbaudes spēlēm pret Zviedriju tika nosaukts nedaudz plašāks kandidātu saraksts. tajā bija arī vārtsargu Kristera Gudļevska un Mārtiņa Raituma, aizsarga Artūra Salijas, uzbrucēja Alekseja Širokova vārdi. taču puiši dažādu iemeslu dēļ, t.sk. arī dēļ aizņemtības pamatdarbavietās, gala sarakstā nav iekļauti. toties 22. marta sarakstā nebija Kristapa Sotnieka vārda, bet tagad ir.

P.P.S. saskaņā ar dinamoriga.eu sniegto informāciju, kas bija publiskota pirms LHF kaut ko runājusi šajā sakarā, uz Latvijas izlasi ir aicināti 27 hokejisti no Dinamo un HK Rīga rindām. neskaitot tos, kas ir iekļauti izlases pārbaudes spēlēm pret Zviedrijas izlasi, uzaicināto vārdi: Ģirts Ankipāns, Māris Bičevskis, Lauris Dārziņš, Guntis Galviņš, Kristers Gudļevskis, Miks Indrašis, Mārtiņš Karsums, Aleksandrs Ņiživijs, Jēkabs Rēdlihs, Krišjānis Rēdlihs, Miķelis Rēdlihs, Arvīds Reķis, Artūrs Salija, Jānis Sprukts, Juris Upītis.

lasāmvielai:

 • LHF nosauktais Latvijas izlases gala sastāvs pārbaudes spēlēm pret Zviedrijas izlasi (2011-03-28) – lhf.lv
 • galvenā trenera Oļega Znaroka intervija (2011-03-28) – telegraf.lv
 • par Latvijas izlases sastāva komplektāciju (spēlēšot arī Dārziņš, ja būs apdrošināšanas; 2011-03-29) – la.lv
 • par Latvijas izlases treniņnometni (2011-03-25) – la.lv
 • Latvijas izlases ģenerālmenedžeris Sandis Ozoliņš par dažu spēlētāju nespēlēšanu izlasē (2011-03-28) – sportaavize.lv (pieejams abonentiem)
 • uz Latvijas nacionālo izlasi aicināti 27 spēlētāji no Dinamo (Rīga) un HK Rīga (2011-03-21) – dinamoriga.eu
 • par Rodrigo Laviņa un Gunta Galviņa dalību/nedalību izlasē (2011-03-27) – telegraf.lv
 • Kristers Gudļevskis iekļauts MHL izlasē, kurai paredzētas spēles pret Polijas izlasi un dalība starptautiskā turnīrā Podoļskā (publiskots 2011-03-28) – mhl.khl.ru

[foto fiksēts Latvijas izlases spēlē pret Norvēģijas izlasi 2011. gada 12. februārī. foto: Hildrup Photo; avots: lhf.lv.]

2 Atbildes uz “kāpēc hokejisti spēlē Latvijas izlasē?”

 1. fffff said

  būs labi.

  jaunie uz emocijām paņems.

  Izlasē jau viens triecienspēks klāt būs, kad NHL/AHL čaļi atbrauks (cerams)

 2. Zibens said

  Paldies! Ļoti labs raksts. Precīzi pateici!
  Veiksmes visiem PČ sakarā!
  Sarauj!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: